Bodalsvägen 2 A, Baggeby

Retro i modernt skick! Välkommen till denna moderna lägenhet i hus som uppförts under 60-talet och där lägenheterna 2019 byggts till smakfulla och funktionella bostäder. Föreningen godkänner även juridisk person som köpare och accepterar långtidsuthyrning och andrahandsuthyrning enligt stadgar- Perfekt för bl.a arbetsgivare för uthyrning till anställda! Möblering ingår, om så önskas. Lägenheten är i ett genomgående fint skick med helkaklat badrum, stilrent kök med öppen planlösning där såväl matgrupp som soffgrupp och säng ryms. Här bor man mycket centralt på ön med närhet till kommunikationer som Lidingöbanan med kort avstånd till Ropstens tunnelbanestation samt fin cykelväg längs vattnet. Intill finns Baggeby Torg med bl.a mataffär och restauranger.

Rumsbeskrivning

HALL

Hall med klinkergolv och vitmålade väggar. Hatthylla.

BADRUM

Helkaklat badrum med kommod, spegelskåp, handdukstork, wc och dusch med glasväggar. 

KÖK OCH ALLRUM

Stilrent, vitt kök med arbetsbänk i trä och kaklad vägg. Maskinell utrustning som består av integrerad diskmaskin samt kyl/frys. Spishäll, ugn, fläkt samt micro-ugn. Den öppna sällskapsdelen har parkettgolv, vitmålade väggar och fönster. Här ryms såväl matgrupp som soffgrupp och säng.  

Information från föreningens hemsida

De 47 lägenheterna i Bowlingpalatset är smart planerade och mycket yteffektiva. Standarden är genomgående god med ljusa och moderna materialval. Köken blir välutrustade med smarta lösningar och badrummen är stora och bekväma. I fastigheten finns 2 moderna tvättstugor och låsbara barnvagnsrum.

Bowlingspalatset är beläget centralt på Lidingö, vid Baggeby torg, nära till Stockholms innerstad. Området, ritades av arkitekten William Bauer och byggdes på 1950-talet. Bowlingpalatset har tidigare bland annat inrymt Handelsbanken, Folktandvården och naturligtvis Lidingös enda Bowlinghall som namngivit föreningen.

Baggeby torg är ett lugnt litet lokalcentrum där det finns närservice som livsmedelsbutik med paketombud (Tempo) och restaurangerna Spice Zone, Kvarters och Suuni Suschi. I fastigheten finns även en frisör, ”The goat barbershop”, och nätbutiken Netfood.se har även en butik och lager i huset. I närområdet finns både kommunala och fristående förskolor.  Omgivningarna är grönskande och trafiken sparsam vilket som gör Baggeby torg till ett lugnt bostadsområde. Bussen som stannar direkt utan för porten och Lidingöbanan med närmaste station cirka 100 meter bort tar dig på några minuter till Ropsten och tunnelbanan.

 

Allmänt om lägenheten

Boendeform
Bostadsrätt - Lägenhet

Lägenhetsnummer
1212

Lägenhetsnummer, LMV
1212

Förening
Bostadsrättsföreningen Bowlingpalatset

Hiss
Ja

Pantsatt
Nej

Tv- internetutbud
Föreningen har ett gemensamt gruppavtal med ett obligatoriskt tillägg om 186 kr/månad.

Ingår i avgiften
Värme & vatten

Ingår ej i avgiften
Försäkring. Individuell mätning av hushållsel.

Andelstal, avgift
1.97458 %

Andelstal, ägande
1.97380 %

Byggnadssätt

Uppvärmning
Fjärrvärme

Pris
2 500 000 kr Hbj
Avgift
2 722 kr/mån
Adress
Bodalsvägen 2 A,
181 36 Lidingö
Område
Baggeby
Storlek
Boarea: 28.2 Kvm
Antal rum
1 rum och kök
Våning
2
Hiss
Ja
Byggnadsår
1965
Byggnadsår kommentar
Lägenheterna byggdes 2019.
Jonas Gadelius
Ansvarig Mäklare

Jonas Gadelius